Vytvorte si vlastný inzertný portál na podnikanie zistiť viac.

14.2.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. februára 2021, 11:20

Senát amerického Kongresu neuznal bývalého prezidenta Donalda Trumpa vinným z podnecovania vzbury v spojitosti s nepokojmi v Kapitole Spojených štátov zo 6. januára.

Za uznanie viny hlasovalo všetkých 50 členov Demokratickej strany v Senáte a sedem republikánov. Nepredstavovalo to však potrebnú dvojtretinovú väčšinu 67 hlasov.

Nepokoje si vyžiadali päť mŕtvych

Počas krátkeho procesu demokrati argumentovali, že násilnosti vyvolal Trump, keď po mesiace opakoval falošné tvrdenia o tom, že mu ukradli víťazstvo v prezidentských voľbách, a potom 6. januára svojim podporovateľom povedal, aby bojovali za zvrátenie výsledkov prezidentských volieb. Nepokoje zanechali päť mŕtvych.

Právnici bývalého prezidenta kontrovali, že výtržníci konali z vlastnej vôle a Trumpa chráni sloboda prejavu. Uviedli tiež, že ústavnú žalobu vyvolala nenávisť demokratov voči Trumpovi.

Trumpov tretí impeachment

Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelil dvakrát a dvakrát ho zbavili viny, a jediný, ktorého proces sa konal po tom, ako skončil v úrade.

Exprezident hovorí o hone na čarodejnice

Bývalý americký prezident privítal výsledok druhého procesu o jeho impeachmente, ktorý sa skončil zbavením viny. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil krátko po oznámení hlasovania Senátu v danej veci, uviedol, že jeho hnutie „sa práve len začalo“.

Trump poďakoval svojim právnikom a členom Senátu a Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, ktorí ho hájili. Ako uviedol, „hrdo sa postavili za ústavu, ktorú si všetci ctíme, a za posvätné právne zásady v srdci našej krajiny”. Samotný proces odsúdil ako „ďalšiu fázu najväčšieho honu na čarodejnice v našej krajine“.

„Naše historické, patriotické a nádherné hnutie, aby sme urobili znovu Ameriku veľkou (Make America Great Again, motto jeho prezidentskej kampane, pozn. red), sa len začalo,“ odkázal bývalý šéf Bieleho domu svojim podporovateľom. Následne dodal, že v nadchádzajúcich mesiacoch im povie viac.

Hlasoval za oslobodenie, potom kritizoval

Exprezidenta Donalda Trumpa ostro skritizoval líder republikánov v Senáte amerického Kongresu Mitch McConnell. Hoci počas procesu impeachmentu hlasoval za jeho oslobodenie, krátko po tom niekdajšieho šéfa Bieleho domu obvinil z toho, že jeho klamstvá o voľbách, ktoré prehral, podnietili výtržníkov. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
„Konanie bývalého prezidenta Trumpa, ktoré predchádzalo nepokojom, bolo hanebným, hanebným zanedbaním povinností. Trump je prakticky a morálne zodpovedný za vyprovokovanie udalostí z toho dňa,” vyjadril sa na pôde Senátu popredný republikán, ktorý býval Trumpovým spojencom.
McConnell uviedol, že „impeachment nikdy nemal byť posledným fórom americkej spravodlivosti“, a naznačil, že Trump by v budúcnosti mohol čeliť trestnému stíhaniu. „V tejto krajine máme systém trestného súdnictva. Vedieme občianskoprávne spory. A bývalí prezidenti nie sú imúnni, aby sa pred nimi nemohli zodpovedať,“ doplnil.

Na výsledok impeachmentu reagoval aj Biden

Na vyhlásenie McConnella neskôr odkázal aj súčasný prezident Joe Biden, keď reagoval na výsledky procesu v Senáte. Vo svojom vyhlásení vyzdvihol, že hoci bolo hlasovanie za uznanie Trumpovej viny neúspešné, za hlasovali členovia oboch strán.

„Aj keď konečné hlasovanie neviedlo k odsúdeniu, nie je spochybnená podstata obvinenia. Dokonca aj tí, ktorí boli proti uznaniu viny, ako líder senátnej menšiny McConnell, veria, že Donald Trump bol vinný z ‘hanebného zanedbania povinnosti’ a bol ‘prakticky a morálne zodpovedný za vyprovokovanie’ násilia v Kapitole,” uviedol prezident.
Biden okrem toho vo svojom vyhlásení uviedol, že je potrebné ochraňovať demokraciu, brániť pravdu, bojovať s klamstvami a tiež, že extrémizmus a násilie „nemajú v Amerike miesto“.

Viac k témam: impeachment
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump nie je vinný z podnecovania vzbury, k inému výsledku impeachmentu chýbalo desať hlasov © SITA Všetky práva vyhradené.

Flower

PS: Stalo vo vašom okolí niečo zaujímavé? Podeľte sa o zaujímavosť sem