Vytvorte si vlastný inzertný portál na podnikanie zistiť viac.

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Japonský cisár Naruhito vyjadril “hlbokú ľútosť” nad rolou, ktorú Japonsko zohralo počas druhej svetovej vojny. Stalo sa tak počas každoročnej ceremónie pripomínajúcej si ukončenie násilia.

Narodil sa po skončení vojny

Päťdesiatdeväťročný Naruhito je prvým japonským cisárom, ktorý sa narodil po skončení vojny. Jeho štvrtkové vyjadrenia sú veľmi podobné postoju jeho otca Akihita, ktorý abdikoval v máji.

Akihito s pribúdajúcimi rokmi mierne stupňoval slová ľútosti, hoci priamemu ospravedlneniu sa vyhol.

Zhodenie atómovej bomby

Premýšľajúc nad našou minulosťou a pociťujúc hlboký smútok, úprimne dúfam, že pustošenie vojny sa už nikdy nezopakuje,” povedal Naruhito v krátkom prejave v Tokiu pri príležitosti 74. výročia kapitulácie Japonska.

Tri dni po Hirošime, 9. augusta 1945, zhodili Američania atómovú bombu aj na Nagasaki s cieľom predísť ďalším vojnovým obetiam a nevypočítateľným útokom tejto ázijskej krajiny. Tokio napokon 15. augusta kapitulovalo, čím sa prakticky skončila druhá svetová vojna.

Viac k témam: cisár Akihito, druhá svetová vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Cisár Naruhito vyjadril hlbokú ľútosť nad rolou, ktorú Japonsko zohralo počas 2. svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Flower

PS: Stalo vo vašom okolí niečo zaujímavé? Podeľte sa o zaujímavosť sem