Vytvorte si vlastný inzertný portál na podnikanie zistiť viac.

3.10.2020 (Webnoviny.sk) – V sobotu sa v Českej republike skončili krajské a senátne voľby. V oboch sa darí hnutiu ANO, ktoré víťazí v 9 krajoch a má aj najviac postupujúcich v senátnych voľbách v obvodoch mimo Prahu. Informuje o tom portál TN.cz.

Po zrátaní 86% okrskov má ANO 22% hlasov v rámci všetkých krajov. Nasledujú strany Piráti, Sloboda a priama demokracia (SPD), Občianska demokratická strana (ODS) a Starostovia a nezávislí (STAN).

Prepad občianskych demokratov

Občianski demokrati zaznamenali obrovský prepad, sú na 5%. Účasť v krajských voľbách je 37%.

V rámci senátnych volieb je zrátanych 77% okrskov. Vo všetkých pražských obvodoch do druhého kola postupujú do druhého kola volieb kandidáti z ODS.

Z mimopražských postúpilo najviac kandidátov za ANO, a to v deviatich. Kandidáti ODS postupujú celkovo v deviatich obvodoch, Československá strana ľudová (KDU-ČSL) v piatich a Česká strana sociálno demokratická (ČSSD) v štyroch.

Mohli voliť aj z auta

V Děčíne si občania zrejme zvolili senátora – Zbyněk Linhart, ktorý kandiduje za STAN a Starostov pre Liberecký kraj (SLK), získal 53% hlasov. Druhé kolo volieb sa tak zrejme neuskutoční.

Voľby sa konali v piatok popoludní a v sobotu do 14:00. Pre pandémiu tento rok po prvý raz hlasovali českí voliči aj na takzvaných drive-in stanovištiach.

Túto možnosť voliť z auta mali skôr počas týždňa ľudia, ktorí sa musia pre koronavírus izolovať.

Informácie pochádzajú z webstránky tn.nova.cz a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: krajské voľby, voľby, voľby do senátu
Zdroj: Webnoviny.sk – Česi dohlasovali v krajských a senátnych voľbách, najlepšie výsledky dosahuje hnutie ANO © SITA Všetky práva vyhradené.

Flower

PS: Stalo vo vašom okolí niečo zaujímavé? Podeľte sa o zaujímavosť sem